PHPPamokos.lt


2. Reikalingi įrankiai. Versijų kontrolė.

Pirmas žingsnis - pasiruošti aplinką darbui. Dirbant su WordPress įskiepiais naudojami įrankiai yra ganėtinai standartiniai - reikalingas web serveris, kodo redaktorius ir, žinoma, pats WordPress. Norint publikuoti įskiepį wordpress.org dar bus reikalinga Subversion versijų kontrolės sistema. Bet apie viską - iš eilės.

Web serveris - XAMPP

Kaip ir dirbant su bet kuriuo web projektu, WordPress reikia kažkur patalpinti. Iš esmės yra du pasirinkimai - užsisakyti talpinimo planą pas vieną iš talpinimo paslaugų tiekėjų, arba įsidiegti web serverio paketą savo kompiuteryje.

Įskiepio kūrimo metu teks nuolat modifikuoti jo kodą, taigi aš rekomenduočiau tai daryti lokaliai, ir tik galutinį kodą publikuoti serveryje. Lokaliam serveriui įdiegti galima naudoti keletą skirtingų paketų. Visi jie atliks mums reikalingą darbą. Aš pats dirbant Windows/OS X aplinkoje naudoju XAMPP paketą. Šis turi ir versiją Linux sistemoms, bet ten pakankamai paprasta reikalingas programas įsidiegti ir rankiniu būdu.

XAMPP yra diegiamas paprastu ir visiems puikiai pažįstamu "Next > Next > ... > Finish" metodu, ir kažkokių didelių netikėtumų kilti neturėtų. Jeigu turite aktyvuotą ugniasienę, Apache ir MySQL paprašys leidimų į ją įsirašyti. Bene dažniausiai ištinkantis nesklandumas - Skype pokalbių programa mėgsta užimti 80'ą portą, kuris reikalingas Apache veikimui. Sprendimas paprastas - arba Skype nustatymuose pakeisti naudojamą port'ą, arba tiesiog įjungiant Apache trumpam išjungti Skype. Kai Apache jau veikia, Skype galima vėl saugiai paleisiti.

XAMPP (kaip ir kiti panašūs paketai) į Jūsų kompiuterį įrašo tokias programas:

 • Apache HTTP serverį
 • MySQL dumenų bazės valdymo sistemą
 • PHP programavimo kalbos interpretatorių
 • phpMyAdmin darbo su MySQL grafinės sąsajos įrankį

Paleidus XAMPP, vienas jūsų kompiuterio katalogas (paprastai - C:/xampp/htdocs ) naršyklėje tampa prieinamas adresu http://localhost. O PHP kalba parašytos programos taip atidarant yra automatiškai įvykdomos.

Pvz. faile testas.php parašius

<?php echo 'Testas'; ?>

Naršyklėje adresu http://localhost/testas.php turėtumėte pamatyti užrašą "Testas".

WordPress diegimas

Antras žingsnelis - įsidiegti WordPress. Šios sistemos kūrėjai išdidžiai giriasi, kad tai galima padaryti per 5 minutes. Pabandykime.

 1. phpMyAdmin pagalba sukurkime naują MySQL duomenų bazę;

  1. Atsidarykime http://localhost/phpmyadmin;
  2. Duomenų bazės > Sukurti naują;
  3. Įveskime DB pavadinimą, pasirinkime utf8_lithunanian_ci ar pan. palyginimą;
  4. Spauskime "Sukurti".
 2. wordpress.org/latest.zip parsisiųskime naujausią WordPress versiją;
 3. Išarchyvuokime į C:/xampp/htdocs/wordpress katalogą;
 4. Atsidarykime naršyklėje http://localhost/wordpress;
 5. Sekime vedlio nurodymais.

  1. Pasirinkime kalbą;
  2. Spauskime "Create configuration file";
  3. Spauskime "Let's go";
  4. Suveskime duomenų bazės duomenis. Pavadinimas - jūsų sukurtas. Vartotojo vardas - root, slaptažodžio lauką palikime tuščią, o likusiuose - standartines reikšmes. Spauskime "Submit";
  5. Spauskime "Run the install";
  6. Sugalvokime ir suveskime naujos svetainės prisijungimo duomenis. Kadangi svetainė tik jūsų kompiuteryje, gali būti kad ir demo/demo. Spauskime "Install WordPress".
  7. Prisijunkime.

Viskas. Jei darėte tai pirmą kartą, galbūt ir užtrukote ilgiau, bet sutiltpti į 5 minutes - tikrai įmanoma.

Kodo redaktorius

Trečias įrankis, kurio mums prireiks - kodo redaktorius. Turbūt kiekvienas programuotojas šiuo atveju turi savo favoritą ir galėtų ilgai ginčytis apie jo privalumus. Čia išvardinsiu kelias populiaresnes alternatyvas, o jūs pasirinkite pagal skonį.

Kodo redagavimui skirtos programos yra skirstomos į dvi pagrindines grupes - IDE ir kodo redaktorius.

Kodo redaktorius - paprasta, nedaug kompiuterio resursų naudojanti programa, vizualiai ne tiek jau daug besiskirianti nuo paprasto Notepad, bet iš tiesų turinti daug programuotojams pravarčių papildomų savybių (kodo spalvinimą, automatinį užbaigimą, klavišų kombinacijas ir pan.)

Rinkoje yra labai daug ir įvairių kodo redaktorių - tiek nemokamų, atviro kodo, tiek komercinių produktų. Keletas pavyzdžių:

 • Sublime text. Komercinis, $70. Bene populiariausias šiuo metu, labai paplitęs tiek tarp PHP, tiek tarp HTML/CSS/JavaScript programuotojų. Greitas, turintis daug funkcijų ir lengvai išplečiamas per priedus. Nors yra mokamas, demonstracinė versija yra pilnai funkcionali, tik vis išmeta dialogo langą, siūlantį ją nusipirkti.
 • Atom. Atviro kodo, nemokamas. Dar pakankamai šviežias, bet jau dėmesio susilaukęs produktas, kuriamas GitHub iniciatyva. Išvaizda, funkcijomis ir veikimu panašus į Sublime, tik plėtinių pasirinkimas dar gerokai skurdesnis. Įdomu tai, kad pats redaktorius yra sukurtas naudojant HTML, CSS ir JavaScript technologijas.
 • Brackets.
 • Notepad++.
 • ir t.t.

IDE (Integrated Development Environment) - stambesnio kalibro produktai, turintys įrankius klaidų paieškai, testavimui, komandiniam darbui, smarkiau pritaikyti darbui konkrečiomis technologijomis ir pan. Kadangi tai didesni, sudėtingesni projektai, IDE aplinkų pasirinkimas yra mažesnis.

 • PhpStorm. Mokama, $99. Šiuo metu populiariausia IDE tarp PHP programuotojų. Klaidų žymėjimas, integracija su kodo kontrolės, testavimo įrankiais, projektų šablonai ir kitos funkcijos, ypač naudingos dirbant su didesniais projektais.
 • Eclipse PDT. Nemokamas. Eclipse programos variantas pritaikytas darbui su PHP. Nemokamas, funkcijomis galbūt lenkiantis ir PhpStorm paketas, tačiau labai imlus resursams ir kartais lėtokai veikiantis.
 • NetBeans. Nemokamas. Dar vienas nemokamas paketas. NetBeans labiausiai yra žinomas kaip įrankis darbui su Java kalba, tačiau taip pat turi modifikaciją, skirtą darbui su PHP ir HTML5.

Aš pats keletą metų dirbau su NetBeans IDE, bet vėliau perėjau prie kodo redaktorių ir šiuo metu naudoju Sublime. Dirbant vienam ir su ne itin dideliais projektais Sublime greitis ir lankstumas tampa svarbesnis, nei kurios nors IDE funkcijų gausa. Tiesa, naudoju ne "pliką" Sublime, bet su įvairiais plėtiniais, kurie palengvina darbą su WordPress, Git, Markdown, automatiškai įkelia failus į FTP serverį ir pan.

Versijų kontrolės sistema

Norint patalpinti savo įskiepį į oficialų wordpress.org katalogą, reikia mokėti naudotis versijų kontrolės sistema, nes šiuo metu tai yra vienintelis įskiepių publikavimo būdas. Versijų kontrolės sistema - programinė įranga leidžianti efektyviai valdyti programos kodo pakeitimus, ypač prie vieno projekto dirbant daugeliui žmonių.

Šiuo metu populiariausia iš tokių sistemų yra Git, tačiau prieš daugiau nei 11 metų, kai buvo pradėtas kurti WordPress, naujausia ir moderniausia sistema buvo Subversion, todėl ir wordpress.org yra naudojama būtent ši sistema.

Norint dirbti su Subversion reikalinga kliento programa. Windows sistemoje rekomenduoju naudoti TortoiseSVN. Ši programa patogiai integruojasi į Windows sąsają, o be to diegimo metu galima pasirinkti ir įdiegti komandinės eilutės įrankius. Man asmeniškai būtent dirbti per komandinę eilutę yra paprasčiausia, bet jeigu jums labiau patinka GUI, TortoiseSVN puikiai tiks ir tam.

Subversion mums reikės tik kurso pabaigoje, kai įskiepį publikuosime, tad tuo tarpu tik įsidiekite šią programą, kad būtų po ranka, kai prireiks.

Techniniai reikalavimai

WordPress reikalavimai - nedideli. Užteks PHP 5.2.4+ versijos ir MySQL 5.0+, todėl jis tikrai veiks daugumoje talpinimo aplinkų. Jeigu kuris nors talpinimo paslaugų tiekėjas standartiniame pakete to dar nesiūlo, vadinasi ta įmonė gyvena akmens amžiuje ir nuo jos reikėtų bėgti kuo toliau.

Kuriant įskiepį gali kilti noras naudoti tik aukštesnėse PHP versijose prieinamas funkcijas - namespaces, [] vietoj array() ir pan. Jeigu kuriate įskiepį tik sau - prašom. Tiesiog patikrinkite, kad jūsų serverio aplinka tai palaiko.

Jeigu planuojate įskiepį platinti, labai rekomenduoju užmesti akį į šį statistikos puslapį. Beveik 36 proc. visų WordPress svetainių vis dar sukasi ant PHP 5.2 ir tikrai ne visi bandantys naudoti jūsų įskiepį žmonės pastebės reikalavimų skirtumą. Todėl bus tikrai ne vienas ir ne du skundai, kad įskiepis neveikia.(c) 2015-2018. Visais klausimais kreipkitės povilas@laraveldaily.com