PHPPamokos.lt


2. Pasiruošimas darbui - įrankių diegimas

Kad automobilis važiuotų, reikia jį tinkamai paruošti. Taip pat ir čia - kad galėtumėte programuoti ir kurti realius projektus, reikia paruošti tam tikrus įrankius ir darbo vietą. Šis procesas turi atsakyti į du klausimus:

  • Su kokia programa programuosime (kur rašysime kodą)
  • Kur talpinsime projektą (savo kompiuteryje arba nutolusiame serveryje)

Abiem atvejais yra įvairių variantų, pabandysime atskirai paaiškinti jų pliusus ir minusus. Bet jūs pasiliekate teisę neklausyti mano rekomendacijų ir programuoti su kitokiu teksto redaktoriumi arba laikyti savo svetainę kitur, negu parodyta šio kurso rėmuose.

 

2.1. Kur rašyti kodą?

Pradėkime nuo šio pirmo klausimo. Iš esmės, PHP kalbos skriptas yra tekstinis failiukas su išplėtimu *.php. Tad to failiuko tekstas gali būti rašomas bet kokiame tekstiniame redaktoriuje, pradedant nuo Windows sistemoje esančio Notepad. Bet, be abejo, technologijos patobulėjo, ir buvo sukurta nemažai sistemų, palengvinančių kodo rašymą.

Deja, nėra tokios vienos programos, kuri būtų visiškai dominuojanti rinkoje ir kurią galėčiau drąsiai rekomenduoti visiems jums. Bet apžvelkime populiariausias alternatyvas.

Tiesa, reikia žinoti skirtumą tarp dviejų esminių programų tipų (nes galbūt sutiksite šias sąvokas internete) - kodo redaktoriaus ir IDE (Integrated Development Environment). Jie skiriasi panašiai, kuo skirtingi yra WordPad ir Microsoft Word - kažkada mokykloje juos vadino atitinkamai "teksto redaktoriumi" ir "teksto procesoriumi". Panašiai ir čia - kodo redaktoriai (Notepad++, Sublime Text) skirti tiesiog kodo rašymui ir suteikia tik nedidelius patogumus - kodo spalvinimą, naudingus klavišų junginius ir pan, o IDE programos (PhpStorm, NetBeans, Zend Studio) skirtos būtent programavimui su tomis konkrečiomis technologijomis ir turi savyje tokias funkcijas kaip pilnaverčio projekto karkaso kūrimas, klaidų paieška, testavimo įrankius ir t.t.

Jei pasakyti paprasčiau - su kodo redaktoriumi galima redaguoti ne tik kodą, o ir bet kokį tekstą (net šį skyrelį rašau per Sublime Text), o IDE sistemos jau skirtos labiau TIK programavimui. Tiesa, šios sistemos dažniausiai būna mokamos arba brangesnės už tekstinius redaktorius, bet tai nėra 100% taisyklė.

1. PhpStorm

Pagal paskutines apklausas, PhpStorm yra populiariausia IDE sistema tarp PHP programuotojų. Galingi jos įrankiai leidžia iškart matyti pabrauktas klaidas (panašiai vėlgi kaip Word'e), patogiai dirbti su kodo kontrolės sistemomis ir testavimo įrankiais, greitai kurti projektų šablonus ir t.t. Kaip tik ką tik buvo išleista naujausia versija PhpStorm 8.

Kaina: 99 JAV doleriai (apie 269 Lt, 78 Eur)

2. Sublime Text

Savo ruožtu populiariausias variantas iš kodo redaktorių. Jį naudoja ne tik PHP programuotojai, bet ir front-end specialistai HTML/CSS/JavaScript kodavimui. Privalumai yra keli: pirmas tai yra greitis - pasileidžia ir veikia Sublime stulbinamai greitai, taip pat operatyviai atliekama paieška tarp tūkstančių failų projekte. Antras privalumas - plugin'ų sistema, kuri leidžia įdiegti papildinius, dalis kurių yra skirti būtent PHP kodavimui ar netgi konkrečiam framework'ui, taip pat galima kurti ir saugoti savo kodo gabaliukus (snippets), vėliau iškviečiant juos kelių klavišų paspaudimais.

Kaip pradedantiesiems su PHP, greičiausiai jums rekomenduočiau būtent šį redaktorių pradžiai, bet vėliau galbūt norėsite pereiti prie kažko galingesnio kaip PhpStorm.

Kaina: 70 JAV dolerių (apie 190 Lt, 55 Eur) (tiesa, galima ir nemokėti, tiesiog kas tam tikrą laiką pasirodys lentelė su prašymu nusipirkti)

3. Eclipse PDT

Gana galingas IDE paketas, išskirtinis tuo, kad visai nemokamas. PDT yra vienas iš variantų Eclipse programos, skirtas būtent PHP kalbai (PHP Development Tools). Pats kurį laiką jį naudojau, ir vėliau perėjau prie Sublime vien dėl greičio. Eclipse mėgsta sunkiai krautis ir "pamąstyti".

Kaina: nemokama

 

Kur talpinti savo projektus

Štai ir antras svarbiausias klausimas. Kadangi PHP kalba labiausiai skirta tinklalapiams kurti, tad juos reikia kažkur patalpinti, kad būtų matomi internete. Tam reikia taip vadinamo web-serverio. Jį galite nemokamai įdiegti savo kompiuteryje ir tada peržiūrėti savo projektą naršyklėje su adresu http://localhost, arba galite užsisakyti taip vadinamo web-hostingo paslaugą iš kokio nors tiekėjo kaip Serveriai.lt.

Šio kurso eigoje dirbsime lokaliai, tad bet kuriuo atveju jums greičiausiai reikės įdiegti web-serverį savo kompiuteryje. Laimei, tai yra visiškai nesudėtinga. Tiesa, kokią programą serveriui rinktis - priklauso nuo jūsų operacinės sistemos. Kadangi pats dirbu Windows aplinkoje, tai parodysiu būtent jai skirtą sprendimą - jei naudojate Linux, Mac OS ar kitą sistemą, galite paieškoti ir kitų programų internete, jų tikrai yra.

Taigi, yra tokia programa kaip XAMPP. Tai, iš esmės, yra programų paketas, į kurį įeina tokios dalys:

  • PHP programavimo sistema
  • Web-serveris Apache
  • MySQL duomenų bazės valdymo sistema
  • PhpMyAdmin - įrankis darbui su MySQL duomenų baze

XAMPP yra diegiamas standartiniu "Next" -> "Next" -> "Finish" principu, nesigilinkite į atskirus nustatymus ar konfigūracijas, galėsite su jais pažaisti vėliau. Po diegimo, norėdami dirbti su savo serveriu, reikia paleisti XAMPP programą ir "startuoti" Apache serverį, taigi spaudžiame "Start". Jei norėsite dirbti ir su MySQL (kurse prie to prieisime tik pabaigoje), tai reikia startuoti ir jį. Ir taip reikia startuoti kiekvieną kartą kai paleisite kompiuterį ir XAMPP.

Ir tada, kai XAMPP sėkmingai veikia, talpiname savo PHP kodą į taip vadinamą htdocs katalogą, kurio vieta priklausys nuo to, kur įdiegėte XAMPP - mano atveju adresas diske yra c:/xampp/htdocs. Ten susikurkite katalogą pavadinimu, sakykime, projektas ir ten sukurkite paprastą PHP failą index.php su tokiu turiniu:

<?php echo 'Labas rytas';

Ir naršyklėje tada paleiskite adresą: http://localhost/projektas. Turėtumėte pamatyti užrašą "Labas rytas" - tai reiškia, kad web-serveris ir XAMPP veikia gerai.

 

Kaip ir kur užsakyti web-hostingą

Web-hostingas arba puslapių talpinimas yra atskira plati tema, kurią šiame kurse paminėsime tik trumpai. Yra begalė kompanijų - tiek Lietuvoje, tiek užsienyje - kurios siūlo talpinimo paslaugas ir visokius planus, ir labai lengva tarp jų pasimesti ir nesusigaudyti, kuris planas tinka jums.

Iš esmės, yra du tipai hostingo:

  • Taip vadinamas shared-hostingas - tai reiškia, kad gaunate vietą serveryje, kuriame fiziškai tame pačiame kompiuteryje talpinamos ir kitų žmonių svetainės ir jų projektai. Jūs gaunate prieigą prie FTP, prie savo serverio valdymo pulto kur galite kurtis vartotojus ir el.pašto dėžutes ir galite "žaisti". Patogu ir nebrangu - tokį shared-hostingą galima užsakyti iš Serveriai.lt už 5-10 Lt/mėn. Tiesa, galima gauti ir dar pigiau, yra taip vadinami SMS-hostingai (kur už hostingą sumokate SMS žinutėmis), bet jie labai nepatikimi tai jų nerekomenduoju, nebent norite šiaip tik pasižaisti.
    Shared-hostingų trūkumas - jūs neturite pilno serverio valdymo ir neturite prieigos prie serverio tiesiogiai per SSH, tad negalite diegti kažko papildomai, keisti serverio konfigūracijos ir t.t. Juk tai ne jūsų serveris, dalinatės jį su kitais. Tiesa, tai problema tik pažengusiems programuotojams ir didesniems projektams, pradedantiesiems shared-hostingo variantas puikiai tinka.
  • Nuosavas dedikuotas serveris arba VDS (yra ir kitokių sutrumpinimų) - tai reiškia, kad nusiperkate vieną kompiuterį, skirtą tiktai jums. Gaunate visas administratoriaus teises, prieigą per SSH ir galimybę su tuo serveriu daryti ką tik norite - diegti papildomas PHP bibliotekas, keisti nustatymus ir t.t. Tai puikus variantas tiems, kas žino ką su tuo daryti, bet šis variantas brangesnis, plius reikės mokėti pinigus už serverio priežiūrą, atnaujinimus ir šiaip administravimą.
Kaip pavyzdį galime paimti Lietuvos rinkos lyderį Serveriai.lt - štai kaip atrodo jų planai šio kurso rašymo metu:

Shared-hostingas:

Dedikuoti serveriai:

 
Štai tiek pasiruošimo. Dabar turėtumėte savo kompiuteryje turėti web-serverį bei norimą pasirinktą teksto redaktorių. Kitoje pamokoje jau pagaliau pradėsime rašyti PHP kodą!


(c) 2015-2018. Visais klausimais kreipkitės povilas@laraveldaily.com