5 patarimai, kaip efektyviausia mokytis programavimo kalbų

2014-10-15

Per savo gyvenimą esu mokęsis gal tuzino programavimo kalbų - vienų reikėjo mokyklai ar universitetui, kitas pritaikau realiame darbe. Per tą patirtį pastebėjau kai kuriuos dėsningumus ir galiu patarti, kaip mokytis efektyviau ir į ką atkreipti dėmesį.

1. Pradėkime nuo rezultato: koks galutinis mokymosi tikslas?

Atrodytų, kad klausimas gan kvailas, juk ir taip aišku, kad mokomės tam, kad gautume žinių, kurias panaudosime ateityje. Bet čia ir prasideda variantai - kam būtent panaudosime?

Pavyzdžiai:

  • Noriu išlaikyti tos kalbos egzaminą ir gauti sertifikatą
  • Noriu pabandyti sukurti savo pirmą nedidelį projektą
  • Noriu surasti darbą kur programuosiu ta kalba
  • Noriu tiesiog suprasti kalbos pagrindus ir palyginti su kitomis kalbomis

Sutikite, kad šiais atvejais mokymosi procesas turėtų būti skirtingas. Egzaminui reikėtų labai gilintis į kalbos subtilybes ir studijuoti teoriją, o konkretaus projekto sukūrimui gali užtekti tik svarbiausių funkcijų.

Taigi, nuspręskite, kam mokotės, tada bus aiškiau, kaip tai padaryti. Šiame straipsnyje laikysiu, kad jūsų tikslas ilgalaikis - išmokti kalbą ir ateityje įsidarbinti.

2. Praktika turi prasidėti nuo pirmos dienos

Atsimenu tas dienas, kai programavimo mokiausi iš popierinių knygų, nes neturėjau kompiuterio, o internetas namie atsirado dar vėliau. Tie laikai seniai praėjo - internetas prieinamas visiems, technika atpigo, serverių kainos išvis juokingos, o informacijos nors vežimu vežk. Taigi, kai pradėsite studijuoti kalbą, iškart pradėkite taikyti žinias. Perskaitėte kur nors skyrelį - neskubėkite toliau, pabandykite praktikoje.

Tai duoda dvigubą rezultatą: visų pirma, praktiškai pritaikyti dalykai geriau įsimena, o kitas dalykas - kai matysite savo darbo vaisius, tai suteiks papildomos motyvacijos, nes žinosite, kad "Vau, aš galiu!"

Kita vertus, net jei kas nors neveiks ir nesiseks, tai irgi bus naudinga - giliau pasinersite į tos kalbos subtilybes, pradėsite Gūglinti ir StackOverflow'inti, paklausite kolegų patarimų - sunkiau sukaupta informacija įsimena dar geriau.

3. Netingėkite Gūglinti

Čia pratęsiant praeito punkto mintį, reikia ne tik mokėti surasti informaciją (kas kartais irgi nėra lengva), bet ir nepatingėti tai padaryti. Turiu omenyje, kad forumuose ir socialiniuose tinkluose dažnai pasirodo klausimas "Kaip padaryti X" kai atsakymas slepiasi vos po viena Google užklausa. Arba, dar blogiau, žmogus klausia, kaip išspręsti problemą, bet pats dar net nepabandė nei vieno sprendimo varianto.

Taip, interneto auditorijos galia yra didžiulė, bet nepripraskite prie gero - įsidarbinę, tiesiog neturėsite laiko laukti kitų žmonių pagalbos, informaciją reikės surasti pačiam ir greitai.

Trumpas patarimas dėl StackOverflow - naudokitės jų vertinimų sistema ir pasitikėkite tik labiausiai "pliusuotais" atsakymais, o taip pat visada tikrinkite atsakymo datą, nes tai kas veikė prieš kelis metus nebūtinai bus aktualu.

4. Parodykite savo rezultatus kažkam patyrusiam. Galite ir man.

Svarbu įvertinti tarpinius rezultatus. Sakykime, sukūrėte savo pirmą mini-projektą ar kažkokią užbaigtą funkciją. Galite džiaugtis, bet duokite įvertinti kodą kitiems, pagal galimybes labiau patyrusiems. Gausite neįkainojamų pamokų ir patarimų.

Bet svarbu kad būtų į ką žiūrėti. Jei jau norite paprašyti profesionalų, kad skirtų savo laiką (o laikas - pinigai), tai pasistenkite jo sutaupyti, nerodykite kiekvieno mažo žingsnelio ir netrukdykite su smulkmenomis. Na, arba pasiruoškite sumokėti kaip už korepetitoriaus konsultaciją.

Taip pat iš anksto paruoškite konkrečius klausimus, kur galima būtų atsakyti neskiriant per daug laiko.

Blogo klausimo pavyzdys:
- Gal galite įvertinti, ką sukūriau? (iškart neaišku, į ką žiūrėti, juk viso kodo neskaitysi)

Gero klausimo pavyzdys:
- Ar teisingai surašiau adresus į routes.php failą? Gal galima geriau ar trumpiau?

5. Nenustokite mokytis - gyvenimas nestovi vietoje

Pabaigai - mano konkretus pavyzdys: teoriškai turiu 12 metų PHP patirties. Bet per tuos metus teko keliais etapais pasitempti, o kartais ir visiškai persimokinti kai kurių dalykų:

  • Nuo funkcinio prie objektinio programavimo
  • Nuo PHP4 prie PHP5
  • Nuo paprasto PHP iki frameworkų
  • Nuo darbo per FTP prie komandinės eilutės ir Composer filosofijos
  • Nuo Codeigniter prie Laravel
  • Nuo tik kodavimo iki dalinio serverių administravimo ir paruošimo darbui

Ir t.t. Mintį pagavote. Taigi, nenustokite mokintis, jei norite visada būti profesionalu, išmokti Hello World yra tik ilgo kelio pradžia.

O kokių patarimų turite jūs, jei kada mokinotės programavimo?


Naujausi PHPpamokos.lt online-kursai

23 EUR (79.41 Lt)
23 EUR (79.41 Lt)
23 EUR (79.41 Lt)
Nuo Laravel 4 prie Laravel 5
Povilas Korop

23 EUR (79.41 Lt)
MySQL: nuo pradmenų iki optimizavimo
Povilas Korop
23 EUR (79.41 Lt)
OOP: objektinis programavimas su PHP
Povilas Korop
23 EUR (79.41 Lt)
Kaip kurti Wordpress pluginus?
Arūnas Liuiza

23 EUR (79.41 Lt)
PHP online-kursas pradedantiesiems
Povilas Korop