Kiek Lietuvoje uždirba PHP programuotojai? Apklausos rezultatai.

2015-01-07

Visur dabar yra kalbama apie dideles programuotojų algas, jie ir vadinami "svajonių jaunikiais". Ta proga nusprendžiau paklausti jų pačių - padariau trumpą apklausą, į kurią per 24 valandas gavau net 328 atsakymus. Šiame straipsnyje - išvados ir skaičiai.

Visų pirma, pati apklausa - ji buvo skirta būtent PHP programuotojams, nes šioje srityje dirbu ir galėjau drąsiai paplatinti apklausą savo socialiniuose tinkluose. Klausimai atrodė taip:

Tiesa, padariau klaidą, kad prie klausimo apie atlyginimą nenurodžiau, kuria valiuta rašyti, tad teko rankomis po to iš konteksto atrinkinėti, kad turėjo omenyje litus, o kas eurus. Įdomu, kad dauguma visgi rašė litais, nes matyt dar tiesiog negavo pirmo atlyinimo eurais.

Iš 328 atsakymų "galiojančiais" buvo pripažinti 264. Likusieji arba ne į visus klausimus atsakė, arba nurodė per dideles/mažas sumas (jos gali būti ir realios, bet išėmiau jas dėl statistinio nuokrypio), arba tiesiog "trolino".

Svarbi pastaba: ši apklausa nepretenduoja į mokslinį ar statistinį tyrimą, tikslas buvo susidaryti bendrą vaizdą, pateikiant kuo mažiau klausimų (kuo daugiau klausimų - tuo mažiau būtų buvę atsakymų). Ir, kaip rodo skaičiai, tai visai pavyko. Bet apie viską iš eilės.

Miestų statistika

Pradėkime nuo geografinio "pasimatavimo" - kuriame mieste atlyginimai pasirodė didžiausi, ir koks yra skirtumas?
Štai lentelė:

Gavosi visai natūralus pasiskirstymas, ar ne? Tiesa, atstumas tarp Kauno ir Klaipėdos daug mažesnis nei tarp Vilniaus ir Kauno, bet čia gali būti statistinė paklaida, nes klaipėdiečių buvo tik 16.

Atlyginimų priklausomybė nuo metų patirties

Turbūt svarbiausias skaičius - kiek metų patirties reikia turėti, kad pretenduotum į atlyginimą X? Štai bendra lentelė.

Kaip matome, atlyginimai proporcingai didėja, kol pasiekia kažkur 1650 eurų (apie 5700 Lt) lygį - būtent tiek, kaip patys prisipažino, gauna labiausiai patyrę PHP programuotojai. 

Bet įdomiausia yra tai, kad patirties metams perkopus per 10, atlyginimas ne didėja, o mažėja! Pakalbėjome su keliais kolegomis Twitteryje, tai hipotezė buvo, kad tiesiog išdirbus 10+ metų šiltoje vietelėje, nesinori tobulėti ir judėti į priekį, prasideda šeimyniniai rūpesčiai, alga "pakankamai gera" ir žmogus tada ir užsisėdi, neidamas į priekį. Ar sutinkate?

Dabar pažiūrėkime į tą pačią statistiką pagal miestus. Ėmiau tik du didžiuosius, nes vėlgi kitiems miestams yra per maži skaičiai, kad galima būtų daryti išvadas. Taigi, ar skiriasi Vilniaus ir Kauno skaičiai?

Šioje vietoje jau lyginti tampa gana sunku, nes skaičiai yra per maži ir gali gautis tikrai ryški statistinė paklaida. Bet jei norite iš šios lentelės daryti kažkokias išvadas - jūsų valia.

Atlyginimų priklausomybė nuo lygio

Lygiams suskirstyti paėmiau standartinį pasaulinį suskirstymą - Junior/Mid/Senior. Pažiūrėkime, kaip čia pasiskirstė skaičiai:

Vėlgi visai tolygus pasiskirstymas ir gradacija. Ką tik baigęs universitetą (ar dar ie nebaigęs) pretenduoji į 600 Eur (apie 2000 Lt) į rankas, o toliau jau alga kyla su patirtimi.

Vėlgi - kaip skaičiai skiriasi pagal miestus?

Kaip matote, mažiausiai skiriasi Seniorų alga - bet tai turbūt suprantama, aukštesnio lygio programuotojai vertinami, kad ir kur jie dirbtų.

Dabar - dar įdomus momentas: o ką reiškia tas Junior ir Senior? Juk konkretaus apibrėžimo nėra - kiekvienas supranta savaip, ar tai priklauso tiesiogiai nuo patirties metų, ar nuo projektų prie kurių dirbai, ar dar nuo kažko? Nusprendžiau suvesti skaičius ir pažiūrėkime, kaip Lietuvoje (ir Vilniuje/Kaune) programuotojai vertina savo patirtį pagal metus.

Žodžiu, žmonės išdirbę 1.5-2 metus, vis dar laiko save juniorais. Ar čia nėra taip, kad save nuvertiname?

Kita tendencija - kad Kaune kažkaip greičiau ateina tas "lygio" pakilimas negu Vilniuje. Ar tai reiškia, kad kauniečiai savimi pasitiki labiau? Ar patirties įgauna sparčiau?

Papildomi komentarai

Kaip matėte, vienas iš laukų apklausoje buvo tiesiog laisvos formos tekstinis komentaras. Pavardinsiu, ką žmonės pasisakė šioje vietoje (kalba neredaguota):

Atlyginimai gan aukšti bei specialybė turinti perpektyvų dar plėstis ir augti.

* * *

Mazeja studentu paklausa mokytis sios kalbos

* * * 

Daugiausia gauna tie, kas dirba su užsienio projektais mažuose kolektyvuose. Stabiliausiai laikosi tie, kurie turi daug atsakomybių ir juos būtų sunku pakeisti naujais. Programuotojas privalo pasikelti atlyginimą bent kartą į metus. Aš gaunu mažai, kaip programuotojas, bet savo žinias vertinu savikritiškai ir net gi manau, kad esu vertas mažiau. Dabar dirbu, kad būčiau vertas 5-7k, kitaip tariant siekiu senior statuso pats prieš save

* * *

Pastebėjau, kad atlyginimas dažnai nepriklauso nuo, kaip naudoji PHP. Darbas su PHP Frameworkais ir tarkims su TVS(Wordpress) atlyginimas gali skirtis tūkstančiais, o gali nesiskirti visai. Tokio, kaip rinkos atlyginimo, kaip ir nepastebėjau. Pats dirbu su Wordpress, PHP daug nereikia, tai tik funkcinis programavimas, nieko kas būtų susiję su OOP, MVC, MySQL ar panašiai, mano atlyginimas į rankas 2500, kitoje įmonėje dirba junioras ir gauna tokias pat pajamas iš įmonės, kaip ir aš, bet jis dirba su kur kas sudėtingesniais dalykais, Symfony, Larevel, CakePHP, o dirbame tiek pat metų. Žinome, negalime lyginti fundamentalios naudos, kiek išmoksta jis, o kiek teišmokstu aš, bet čia jau ne apie tai. Dar yra didelis skirtumas, kam dirbi, Lietuviui ar užseničiui. Lietuviui mokėti 4 tūkstančius litų atrodo siaubingai dideli pinigai, o užseničiui tie 1100 Eurų nėra jau tokia didelė suma, kaip atrodo. Čia taip pat iš patirties pasakoju. Taip kad manau galima išvesti kažkokį vidurkį, bet reiktų atsižvelgti dar į tai, kaip naudojamos php žinios, kur pritaikomos ir į kokią šalį nukeliauja tavo produktas ir grįžta atlyginimas. Sekmės

* * *

Didesnėse įmonėse didesni atlyginimai

* * *

Kas neprašo daugiau - gauna mažiau. :)

* * *

Atlyginimai nemažėja ir manau nemažės, nes (gerų) PHP programuotojų poreikis tik didės, ypač didmiesčiuose.

* * *

Pats samdau programuotojus. labiausiai juokina tie, kurie ateina ir sako, kad noriu uzdirbti minimuma pradzioje. Nesvarbu kad jis tik is universiteto ar kolegijos. Ka su tokiu toliau kalbet? minimumas? really? junior junior programuotkjas uz kelias simtines litu i rankas? ir dar puse to isleis kurui ir pietums. Lietuviai neturi savivertes - tai didziausia problema stabdanti algu kilima musu srityje.

* * *

Moka mazai, reikalauja daug, net isidarbinti neimanoma.

* * *

Tiesiogiai priklauso nuo įmonės vykdomų projektų sudėtingumo.

* * *

Auga. Po truputį. Bet žinklės taip pat didėja, nes vis daugiau priimama į darbą "jaunųjų talentų". Taip pat gana ženkliai atlyginimai skiriasi tarp miestų. Vilniuje - didžiausi.

* * *

toks įspūdis susidarė, kad pradedančiųjų ir vidutinių PHP programuotojų algos aukštesnės nei kitų programavimo kalbų, bet "lubos" , ypač aukštesnio lygio PHP programuotojo, žemesnės nei kitų programavimo kalbų

* * *

Labai priklauso nuo imoniu su kokiom sistemom dirba, jei imone paprastus webus kuria tai net 1000lt nenori moketi kartais o minimuma tiktai

* * *

Kuo toliau, tuo labiau matyti tendencija, kad junior level developeriai mano esantys jau grandai ir nori gana didelių atlyginimų. Rinkoje kainos tikrai kyla už mid level developerį tenka mokėti netoli 5000 Lt į rankas.

* * *

Šiauliuose PHP programuotojams sunku. Gerai, kad bent namuose galima dirbti, nes užsakymų daugiausia iš Vilniaus ir Kauno.

* * *

Kuo toliau su PHP dirbu, tuo labiau gailiuosi, kad nepereinu prie C#/ASP.NET, jeigu kalbam apie atlyginimus.

* * *

atlyginimai daznai neatitinka kompetencijos. Mokejimas naudoti kruva toolsu != geros php zinios.

* * *

Trumpos išvados

Nežinau, ar reikia dar ką pridurti - nes išvadas galite pasidaryti savas, ir jos gali būti skirtingos. Kaip sakiau, į kruopštų statistinį tyrimą pretenzijos nebuvo, bet šiokie tokie skaičiai matosi.

Jei turite kokių klausimų - klauskite komentaruose. Taip pat jei kas norės panagrinėti visus rezultatus (savo reikmėm, ar kokių grafikų padaryti), kreipkitės el.paštu povilas@phppamokos.lt - atsiųsiu Excel failą asmeniškai.

O kaip jums rezultatai bendrai? Ar daug netikėtų skaičių?


Naujausi PHPpamokos.lt online-kursai

23 EUR (79.41 Lt)
23 EUR (79.41 Lt)
23 EUR (79.41 Lt)
Nuo Laravel 4 prie Laravel 5
Povilas Korop

23 EUR (79.41 Lt)
MySQL: nuo pradmenų iki optimizavimo
Povilas Korop
23 EUR (79.41 Lt)
OOP: objektinis programavimas su PHP
Povilas Korop
23 EUR (79.41 Lt)
Kaip kurti Wordpress pluginus?
Arūnas Liuiza

23 EUR (79.41 Lt)
PHP online-kursas pradedantiesiems
Povilas Korop