PHPPamokos.lt istorija: pirmieji 3 mėnesiai

2014-12-04

Rugsėjo mėnesį paleidau PHP kalbos online-kursų projektą phppamokos.lt, ir dabar, kalendoriniams metams artėjant prie pabaigos, noriu atsigręžti atgal ir pasidalinti mintimis apie pirmuosius gyvavimo mėnesius: kas pavyko, kur buvo problemų, ir kas toliau.

Projekto gimimas ir pirmasis kursas apie Laravel

Pradėkime nuo pradžių - kodėl ir kaip gimė šis projektas. Prasidejo nuo to, kad gaudavau nemažai el.laiškų ir pradedančiųjų programuotojų su klausimais, kaip išspręsti vieną ar kitą problemą, taip pat jie prašė patarimų - kokį frameworką rinktis, kaip efektyviau mokytis ir t.t. Ir tada nusprendžiau paklausti auditorijos - ar būtų poreikis visas mano (ir kitų PHP specialistų) mintis surašyti kažkokio online-projekto pavidalu. Apklausa įvyko, ir iš pusantro šimto atsakymų susidariau aiškų vaizdą: poreikis yra, bet turinys turi būti kokybiškas.

Antras etapas buvo pats paleidimas su pirmuoju kursu - kadangi tuo metu vis labiau gilinausi į Laravel frameworką, nusprendžiau tuo pačiu ir pasidalinti patirtimi: taip gimė Laravel 4 kursas pradedantiesiems. Prisipažinsiu - ilgai galvojau, kokią kainą uždėti. Ir ne, nenorėjau daryti nemokamai - ne dėl to kad gaila, o dėl to kad norėjau surinkti tinkamą studentų auditoriją, kurie būtų motyvuoti mokytis ir nenorėtų "visko nemokamai". Taigi uždėjau kainą 79 Lt. Sprendimas pasiteisino su kaupu - aiškiai atsisijojo "Linkomanijos gerbėjai" ir šiaip prašalaičiai. Rezultatas - į Laravel kursą paleidimo metu užsirašė 19 žmonių, vėliau tas skaičius išaugo iki 31. Finansiškai - projektas atsipirko jau po pirmo kurso.

Besirengdamas tam kursui, padariau esminį žingsnį - asmeniškai parašiau laišką kiekvienam užsiregistravusiam studentui, kad žinočiau į kokį žinių lygį ir lūkesčius orientuotis. Tai labai padėjo kurso kokybei ir studentų aktyvumui.

Čia pavaizduota, kiek studentų perskaitė pamokas ir atliko testus (paskutinėse pamokose testo nėra). Kaip matote, aktyvumas mažėja - pagrindinės priežastys yra kelios:

  1. Nebeturiu laiko, ar bus kursas prieinamas vėliau? (tokių laiškų gaudavau iš studentų)
  2. Nepatempiu, trūksta bazinių žinių - būtent todėl iškart po to paleidau kursą pradedantiesiems
  3. Plius-minus supratau apie ką čia, bet dabar neturiu kur konkrečiai pritaikyti, tai grįšiu kai realiai prireiks.

Taigi įrodžiau teiginį apie online kursus - kad juos realiai užbaigia tik dalis pradėjusių studentų. Tik galvojau kad sumokėti pinigai bus papildoma motyvacija, bet tai tik iš dalies. Jei nemokama Coursera ir kiti MMOC praneša apie 1-5% finish rate, tai aš galiu pasigirti daug didesniais skaičiais.

Antrasis kursas pradedantiesiems ir funkcija "paklausk mokytojo"

Judame toliau - antrasis kursas pradedantiesiems irgi susilaukė populiarumo (32 studentai). Atsirado nemažai žmonių, kurie seniai norėjo išmokti PHP, bet vis "nedaeidavo rankos". Čia noriu pabrėžti svarbų momentą - juk apie PHP pradmenis internete pilna nemokamos informacijos, kodėl ėjo mokytis į phppamokos.lt? Dėl to, kad yra konkretus mokytojas. Ko trūksta bendrai internete skaitant tutorialus, tai galimybės kažko paklausti. Taip, galima eiti į komentarus ir į socialinius tinklus, bet žmonės jaučia gėdą uždavinėti "durnus" klausimus. O Lietuvoje juos dar ir troliai su žeme sulygina, ir atšoka noras apskritai mokintis toliau.

Taigi, modelis "paklausk mokytojo" labai pasiteisino. Studentai aktyviai uždavinėjo klausimus, o man buvo įdomu ne tik padėti, bet ir stebėti, kur būtent kyla neaiškumų, pagal tai koreguodavau pamokų ar testų medžiagą.

Kalbant apie koregavimus, dar džiugina tai, kad studentai pastebėdavo klaidas ir aktyviai "raportuodavo" - to tikrai nesitikėjau. Tiksliau, žinojau kad klaidų bus (neklysta tik tas kas nieko nedaro), bet negalvojau kad kai kurie studentai bus tokie atidūs ir kruopščiai viską tikrins. Pagarba.

Kita vertus, dėjau daug vilčių ir į bendravimą tarp studentų - tam tikslui sukūriau mini-forumo funkciją - sukuri temą, ją mato visi studentai ir komentuoja. Aktyvumas gavosi tikrai daug mažesnis nei tikėjausi. Pats nežinau kodėl - matyt, vėlgi bijoma pasirodyti su durnais klausimais prieš kitus studentus?

Čia norėčiau sustoti ir šiek tiek pafilosofuoti apie mūsų švietimo sistemą. Mano šis projektas dar kartą įrodo tokį dalyką, kad lietuviai bijo klysti. Geriau tyliai ramiai pasėdėti kampe, kad tik niekas neklaustų. O juk būtent aktyviai dalyvaujant mokymo procese galima pasiekti greitesnių rezultatų. Mus gi nuo pat pradinių klasių mokina kad klysti yra blogai, kad už dvejetus gausi diržo nuo tėčio (nors šiais laikais vaikai žino savo teises ir jau gali tėvus už tai į teismą paduoti). Taip ir užauginama karta, kuri iš principo bijo imtis iniciatyvos. Čia ne tik moksluose, o ir versle pastebiu tokią tendenciją - lietuviai nelinkę rizikuoti ir renkasi "saugesnius" sprendimus. Ir labiau linkę sutaupyti negu uždirbti.

Ok, paverkiau, grįžtame prie phppamokos.lt - apie ką mes ten? A, žinoma, laikas papasakoti apie pirmą "išorinį" mokytoją.

Trečias kursas apie WordPress ir pirma partnerystė

Kai pats kursų modelis įrodė teisę į egzistavimą, iškėliau naują iššūkį - kuo greičiau pildyti kursų pasiūlą. O kadangi vienam tai daryti sunku (primenu - tai mano laisvalaikio projektas), o be to - ne visose srityse esu tikras specialistas, taigi nusprendžiau kreiptis pagalbos. Taip prie komandos prisijungė mano bičiulis Arūnas Liuiza, aktyvus Twitter ir Google+ tinklų dalyvis. Jis turi ilgametę patirtį darbo su WordPress, tad tos temos kursą nusprendžiau patikėti būtent jam.

Tam reikėjo išspręsti kai kuriuos techninius klausimus, pakurti kai kurias funkcijas komandiniam darbui, susitarti dėl pamokų formato ir kitų smulkmenų. Bet viskas pavyko ir kursas pasirodė "eteryje" - jis, beje, kaip tik pasibaigė šią savaitę.

Įspūdžiai iš bendradarbiavimo su Arūnu tik teigiami - abu gerai supratome, ko reikia, tad man pačiam dirbti teko nedaug, labiau koreguoti smulkmenas.

Bet iš kurso aktyvumo tikėjausi daugiau. Palyginus su praeitais dviem kursais, į WordPress kūrimo pamokas užsirašė tik 12 studentų. Nors reklamavau daug kur - ir socialiniuose tinkluose, ir per naujienlaiškį, ir forumuose. Galiausiai su Arūnu nusprendėme, kad WordPress pluginų kūrimas Lietuvoje tiesiog nėra toks populiarus. Tie, kurie dirba su WordPress, arba tiesiog pritaiko ir modifikuoja esamus pluginus, arba, jei poreikiai išauga, pereina prie Custom PHP frameworkų kaip Laravel ar Symfony.

Ketvirtasis kursas apie OOP ir pilna PHP programuotojo karjera

Ir paskutinis šiuo metu projekte siūlomas kursas yra apie objektinį programavimą. Jis irgi gimė natūraliai iš studentų poreikių - tie, kas praėjo kursą pradedantiesiems, ir norėjo imti Laravel, pamatė kad trūksta gilesnių OOP žinių - taigi, pasirodė šis kursas. Iš jo nesitikėjau didelių rezultatų, jis buvo skirtas labiau būtent tai nedidelei grupei studentų. Rezultatas - 12 studentų. Tiesa, pridursiu, kad visi šie skaičiai gali dar augti, nes į kursus dar bet kada galima užsirašyti - nuimti visi datų apribojimai ir galite mokytis kada norite.

Pradėdamas ruošti OOP kursą, pamačiau kokių dar gali būti spragų mokantis PHP kalbos, ir kokių kursų dar gali reikėti ateityje, tai nubrėžiau šiokią tokią PHP karjeros kelio viziją.

Su šiuo grafiku dauguma internete sutiko, išskyrus tai kad kai kuriems žmonėms tvarka gali būti kiek kitokia - jie gali pradėti nuo WordPress ir tik po to nerti į PHP pagrindus (tokių pavyzdžių turiu ir savo kursuose).

Kas toliau?

Taigi, kaip sako verslo sluoksniuose, reikia paleisti projekto MVP (Minimum Viable Product) ir ištestuoti pačią idėją, ar jinai "skrenda". Dabar galiu tvirtai pasakyti, kad skrenda ir kad poreikis kokybiškiems kursams yra. Tad kitais metais planuoju daugiau kursų ir temų - technologijos nestovi vietoje, ir neabejoju kad dar yra ilgas sąrašas temų, kurias galima bus paliesti: MySQL, Composer, Test Driven Development, Laravel 5, Symfony, Micro-frameworkai ir dar daug daug visko.

O kol kas metų pabaigoje siūlau jums akciją kursams, tiksliau dvi akcijas. Tik šią savaitę (iki gruodžio 7 dienos vakaro) galite įsigyti visus keturis buvusius kursus su 68% nuolaida, arba galite įsigyti narystę visam gyvenimui - t.y. prenumeruoti visus ateities kursus, kas kainuos tik 249 Lt - panašiai tiek, kiek kainuoja 3 kursai. Jei susidomėjote - kviečiu paskubėti pasinaudoti akcija.

Taip pat jei turite pasiūlymų ar pageidavimų ateities kursams, pirmyn prie komentarų - atsižvelgsiu į poreikį, kaip tai jau dariau projekto starte.


Naujausi PHPpamokos.lt online-kursai

23 EUR (79.41 Lt)
23 EUR (79.41 Lt)
23 EUR (79.41 Lt)
Nuo Laravel 4 prie Laravel 5
Povilas Korop

23 EUR (79.41 Lt)
MySQL: nuo pradmenų iki optimizavimo
Povilas Korop
23 EUR (79.41 Lt)
OOP: objektinis programavimas su PHP
Povilas Korop
23 EUR (79.41 Lt)
Kaip kurti Wordpress pluginus?
Arūnas Liuiza

23 EUR (79.41 Lt)
PHP online-kursas pradedantiesiems
Povilas Korop